Mercedes-Benz Viano 3.0 CDi (150 kW)

Publikované: 11. decembra 2014 Autor: Kategórie: Mercedes-Benz, Viano

Detaily o vozidle

Rok výroby:2008

Palivo:Diesel

Karoséria:MPV

Prevodovka:Automatická (5 st.)

Stav tachometru:86 000 km

Nájazd s vozidlom:45 000 km

Spotreba:10,5 l/100 km

Interiér a exteriér

Viano je určené hlavne na prepravu osôb, čomu je prispôsobený aj interiér vozidla. Vozidlo má osem plnohodnotných miest na sedenie a dostatočne veľký batožinový priestor. Jedná sa o najdlhšiu verziu, t.j. celková dĺžka vozidla je 5,3 metra. Sedadlá sú komfortné , kombinácia látka / umelá koža. Na zadných troch sedadlách sa pohodlne usadia aj dospelý jedinci, jediné negatívum je prístup, ktorý je možný len po odklopení pravého stredného sedadla, s čím môžu mať fyzicky menej zdatní pasažieri problém. Sedenie v strednej rade je komfortné, pričom krajný pasažieri majú aj lakťové opierky a samozrejmosťou je maximálny dostatok priestoru na nohy a nad hlavou. O predných sedadlách platí to iste, t.j. dostatok priestoru.

Batožinový priestor je plne dostatočný pre šesť cestujúcich, alebo osem chlapov cestujúcich na pánsku jazdu.

Naše Viano má len jedny bočné posuvne dvere na pravej strane, čo považujem za jeden z nedostatkov a celkom určite by som si pri kúpe doobjednal a druhé dvere. Vzhľadom na veľkosť a hmotnosť bočných dverí je otváranie trochu ťažšie a to hlavne pre ženy.

Palubovka je prehľadná, všetko je na správnom mieste, na volante je aj základné ovládanie rádia a palubného počítača.

Nevyhovuje mi ovládanie „ručnej“ brzdy, ktoré umiestnené vľavo od brzdového pedála, a priznám sa že neviem si na to zvyknúť.

 

Motor a prevodové ústrojenstvo

Motor je dieselový 6 valec s objemom 3 litre a výkonom 150 kW. Maximálna rýchlosť je takmer 200 km/h a zrýchlenie z 0 – 100 km/h je za necelých 10 sekúnd. Celkovo motor poskytuje nadpriemernú dynamiku pre bežné jazdenie a obiehanie s vozidlom je bezpečné a to aj v prípade plného obsadenia. Na druhej strane treba počítať s vyššou priemernou spotrebou, ktorá sa pohybuje pri bežnom jazdení okolo 10,5 l a v meste treba počítať až s 13-timi litrami.

Automatická 5 stupňová prevodovka nepatrí k najakčnejším, ale pre potreby Viano, ktoré je určené hlavne na dlhé trasy postačuje. Prevodovka má aj možnosť sekvenčného radenia, čo som nikdy nevyužil.

 

Podvozok, brzdy a riadenie

Viano nie je určené na pretekanie a tomu zodpovedajú aj jazdné vlastnosti. Vozidlo sa najlepšie cíti na diaľnici pri rýchlostiach okolo 130 km/h, prípadne pri ustálenej rýchlosti okolo 80-90 km/h mimo mesta. Viano má pevnú zadnú nápravu, preto si treba zvyknúť na poskakovanie pri prejazde veľkých nerovností, a to hlavne keď je vozidlo prázdne.

V zákrutách je cítiť, že Viano je dlhé a ťažké, veď len prázdne vozidlo so šoférom má dve tony. Každopádne pre bežné jazdenie Viano poskytuje dostatok istoty a bezpečnosti. Vozidlo je skrátka určené na pohodlné cestovanie na dlhé trasy.

Brzdy sú dostatočne účinné a je úplne jedno či je vozidlo plné, alebo prázdne, bezpečne spomalia vozidlo aj  vysokej rýchlosti.

 

Poruchy a skúsenosti

Mercedes Viano malo bezplatný servis 6 rokov, alebo 160 000 km, takže nemali sme 6 rokov žiadne prevádzkové náklady.

Vozidlo máme 3 roky a v podstate bola vykonaná len jedna oprava, a to zámok bezpečnostného pásu vodiča v hodnote cca 35 eur. Taktiež sme menili brzdové platničky na oboch nápravách a predné brzdové kotúče (cca 83 000 km), čo však nepovažujem za poruchu, ale nutnosť.

Viano je takmer ideálne rodinné auto, ktoré poskytuje dostatok priestoru aj pre veľkú rodinu vrátané batožiny, Určite by som si v vybral skôr verziu s dvoma bočnými dverami. Trojlitrový motor sa už v novom modeli V neponúka, nahradil ho podstatne úspornejší 190 koňový motor s objemom 2,2 litra, ktorý som v novom V-ečku skúšal a je výborný.

 

priestranný interiér

ergonómia

spoľahlivosť

8 miest

silný motor

ťažšie sa zatvárajúce bočné dvere

len 175 cm nad zemou sa vyklápa zadné veko

horší komfort pri prázdnom vozidle

ťažké sedačky (pri vyťahovaní)

umiestnenie ručnej brzdy

vyššia spotreba v meste

 

Hodnotenie

Spoľahlivosť
Jazdné vlastnosti
Spotreba a prevádzkové náklady
Servis a ND (cena, dostupnosť)
Celková spokojnosť s vozidlom

Pridajte Váš komentár